Table of Contents

Aitvarai

Viena iš populiariausių Kauno grupių, gyvavusi 1967 – 1976 metais.

Istorija

Grupei pavadinimą pasiūlė gitaristas Saulius Lukošius, taip pat sukūręs ir “Aitvarų” emblemą – stilizuotą gitarą su ragais ir žmogaus veidu, besipuikavusią ant bosinio būgno. Tais pačiais 1967 m. grupė pirmą kartą pasirodė KPI studentiškame festivalyje. Repertuare skambėjo The Beatles, Czerwony Gitary, Czieslaw Nieman dainos bei keletas bigbyto stiliumi atliekamų aranžuotų lietuvių liaudies dainų. Netrukus vaikinai pradėjo groti fakulteto studentų šokių vakaruose. Koncertų metu “Aitvarai” dėvėjo baltas kelnes ir raudonus marškinius.

1968 – aisiais pasikeitė grupės sudėtis. Pasikeitus grupės sudėčiai, prasidėjo antrasis “Aitvarų” muzikavimo etapas. Kauno Šilko kombinatas pasiuvo stilizuotus lietuvių liaudies kostiumus (žali, nesueinantys švarkeliai, raudoni auliniai batai, skarelės). Sukūrę naują įvaizdį, vaikinai aktyviai dalyvavo saviveiklinių kolektyvų apžiūrose, miestų apžiūrose tapdami laureatais, o 1969 – aisiais pasirodė prestižiniame “Gintarinės triūbos” konkurse. Nors “Aitvarai” pasirodė geriausiai, už sudainuotą dainą anglų kalba ir už pasirodymui skirto laiko viršijimą jie buvo diskvalifikuoti.

Po šios nesėkmės “Aitvarai” Kauno Panemunės kultūros namų bazėje pradėjo dirbti dar rimčiau, ir 1970 m. buvo apdovanoti pagrindiniu “Gintarinės triūbos” prizu (vėl šį prizą “Aitvarai” pelnė 1971 ir 1974 m.). Grupė pradėjo aktyviai koncertuoti. 1970 – 1974 m. grupė daug koncertavo ne tik Lietuvoje, bet grojo ir Bialystoke Lenkijoje, Humboldto universitete Berlyne, Kirovokano stadione Kijeve, Jerevano sporto halėje Armėnijoje, Rygoje. Koncertinėje “Aitvarų” programoje kaip ir anksčiau vyravo vakarietiški roko šlageriai bei aranžuotos lietuvių liaudies dainos. Tačiau būta ir savos kūrybos dainų: “Sutartinė”, “Barė mane”, “Pilys”, “Vietnamo baladė”, viena populiariausių – “Kam atskyrei mus” (muz. A.Kubilinskio, ž. A.Mikutos). Taip pat vaikinai nevengė ir eksperimentų – 1971 m. kompozitoriaus G.Kuprevičiaus organizuotai “Muzikinei savaitei” paruošė kūrinį, kurį be kitų instrumentų atliko styginių kvartetas bei varpai. 1973 – aisiais kartu su G.Kuprevičiumi sukūrė dar vieną eksperimentinę – 20 min. trukmės roko oratoriją “Saugokime gamtą”, kurioje panaudoti ir gamtos garsų įrašai.

Rokas Radzevičius „Lietuvos roko pionieriai 1965–1984“

Nariai

Pradinė grupės sudėtis:

Kęstutis Ignatavičius – ritminė gitara, vokalas;

Saulius Lukošius - solinė gitara, vokalas;

Arvydas Stasiulevičius – bosinė gitara, altas, saksofonas, vokalas;

Gediminas Vilimas – mušamieji.

1968 – aisiais pasikeitė grupės sudėtis:

Kęstutis Ignatavičius – solinė gitara, vokalas;

Ričardas Pukštys – gitara, vokalas;

Romas Janeliūkštis – bosinė gitara, vokalas;

Stasys Mažrimas – klavišiniai, smuikas;

Vytautas Stankevičius - mušamieji;

Birutė Liutkutė - vokalas.

1974 m., nesutarus dėl muzikinės stilistikos, trečią kartą pasikeitė grupės sudėtis:

Kęstutis Ignatavičius – solo gitara, vadovas;

Alvydas Remesa – klavišiniai, fleita, vokalas;

Paulius Pocius – ritmo gitara, vokalas;

Rita Eismontaitė – vokalas;

Vytautas Stankevičius – mušamieji;

Edvardas Danielius – bosinė gitara;

Rūta Morozovaitė – vokalas.

Diskografija

Nuorodos

Šaltinis - Rokas Radzevičius elektroninė enciklopedija „Lietuvos roko pionieriai 1965–1984“