Gėlių naktis
pacifistinis muzikos festivalis Muzikinis festivalis “Gėlių naktis” (1998 / 1999 / 2003)
Brėžiant noragą per mokslo dirvoną bei renkant medžiagą apie Lietuvos roko pionierius, kilo idėja surengti kažką gražaus, kas apjungtų skirtingas kartas. Taip gimė muzikinis festivalis „Gėlių naktis“. Viso jis buvo surganizuotas 3 kartus. 1998 ir 1999 metais jis įvyko Užupyje Vilniuje. 2003 metais Klaipėdoje.
Pagrindinė renginio metafora – tai simbolinis tiltas, ryšio idėja: tarp žemės ir dangaus, tarp praeities, dabarties ir ateities, tarp vizijos ir realybės tarp skirtingų generacijų. Pavadinimas “Gėlių naktis” simboliškai koreliuoja su 7-8 deš. pacifistiniu jaunimo sąjūdžiu, kuomet laisvės, meilės ir taikos idėjomis alsuojantys “gėlių vaikai” bandė sukurti alternatyvų gyvenimo sampratos modelį. Centrine šio modelio ašimi buvo jaunimo muzikinė saviraiška. Tačiau festivalis „Gėlių naktis“, tai nebuvo nostalgijos paieškos praeities griuvėsiuose. Tai bandymas ieškoti skirtingų kartų dialogo, po romantiška “gėlių vaikų” vėliava suburiant progresyviausius įvairių laikmečių Lietuvos roko kolektyvus, bei sudarant sąlygas naujiems idėjiniams kūrybiniams impulsams rastis. Todėl koncerte lygiomis teisėmis buvo kviečiamos dalyvauti tiek visiškai jaunos ir plačiajai visuomenei dar nežinomos šiuolaikinės jaunimo kartos grupės, tiek skatinamos atsikurti ir savo programą parodyti 7, 8 ir 9 deš. Lietuvoje egzistavusios roko grupės.
Projektas “Gėlių naktis” dedikuojamas 1965-1972 metų muzikiniam - pacifistiniam jaunimo sąjūdžiui, kuomet laisvės, meilės ir taikos idėjomis alsuojantys “gėlių vaikai” bandė sukurti alternatyvinį gyvenimo sampratos modelį. Centrine šio modelio ašimi buvo muzikinė jaunimo saviraiška, kuri Nikitos Chruščiovo politinio atšilimo sąlygomis buvo toleruojama. Paskatinti per Liuksemburgo radiją išgirstų The Beatles dainų, jaunuoliai entuziastingai puolė drožti gitaras ir burtis į muzikines grupes. Taip Vilniuje susikūrė Vienuoliai, Antanėliai, Bočiai, Favoritai, Gėlių Vaikai, Bitės, Aisčiai, Rupūs Miltai, Kaune - Kertukai, Aitvarai, Gintarėliai, Perkūno Ainiai, Delfinai, Nuogi Ant Slenksčio, Šiauliuose - Saulės Vaikai, Druskininkuose - Miko Suraučiaus ansamblis. Užvirė intensyvus jaunimo muzikinis gyvenimas.
Tačiau po tragiškų 1972 metų Kauno įvykių, kuomet susidegino Romas Kalanta, ši muzikinė saviraiška buvo smarkiai apribota, o patys “gėlių vaikai” totalitarinės sovietinės visuomenės kūne tapo rakštimi, kurią visokiais būdais buvo stengiamasi išrauti. Tokiu būdu 7-ajame dešimtmetyje sparčiai progresavusi jaunimo muzikinė kultūra buvo prislopinta ir nustumta į pogrindį, o patys Lietuvos roko pionieriai nepelnytai užmiršti.
Muzikinis festivalis “Gėlių naktis” – tai bandymas atitaisyti šią istorijos klaidą bei supažindinti su šių žmonių kūryba šiuolaikinį jaunimą. Todėl dalyvauti festivalyje kviečiami muzikinių grupių, kurios buvo prie šio muzikinio - pacifistinio sąjūdžio ištakų, lyderiai ir muzikanta. Dalyvauti projekte kviečiamos ir šiuolaikinės jaunimo muzikinės grupės savo dvasia artimos “gėlių vaikams”.
Muzikinių grupių, kurios buvo prie muzikinio - pacifistinio hipių sąjūdžio ištakų, lyderiai ir muzikantai, dalyvavę 1999 m. vykusiame festivalyje:
- Romas Lileikis (ex Vakuumas)
- Stasys Daugirdas (ex Gėlių Vaikai)
- Vytautas Kernagis (ex Aisčiai ex Rupūs Miltai)
- Olegas Zacharenkovas (ex Rupūs Miltai)
- Vidmantas Juronis (ex Kertukai)
Dalyvauti projekte kviečiamos ir šiuolaikinės jaunimo muzikinės grupės savo dvasia artimos “gėlių vaikams”:
- Saulė ir Žuwys Aistė Smilgevičiūtė ir Skylė
- Lipnūs Macharadžos Pirštai
- Bitės
- Senas Kuinas
- I.V.T.K.Y.G.Y.G.
- Archeologai
- Vertigo AB
Kompaktiniame diske ir kasetėje buvo įrašytos visų festivalyje dalyvavusių muzikantų dainos.
Vidmantas Juronis “Lopšinė”
Lipnūs Macharadžos Pirštai “A ja tūta amanema”
Vytautas Kernagis “Išeinu”
Vytautas Kernagis “Kelio daina”
Bitės “Laisvas”
Olegas Zacharenkovas “Parskrido drambliai”
Stasys Daugirdas “Neklauskit meilės vardo”
Žuwys “Afro jazz”
Romas Lileikis “O žvaigždė puodynėj”
I.V.T.K.Y.G.Y.G. “Mirtis prie televizoriaus”
Archeologai “Bizonai”
Skylė “10 000”